Blikvangers van 20 t.e.m. 26 april 2026

Steven D’Haese
Deze week was het volop lente met enkel wat regen op maandag, de rest van de week bleef het kurkdroog. De voorspelde 20°C was weggelegd voor het binnenland, in Mergusland deed de NO-wind het eerder koel aanvoelen …
 
Onze wintergasten hebben ondertussen hun reis richting noorden ingezet uitgenomen nog enkele achtergebleven kolganzen gespot bij het Zwin en Kwetshage, een eenzame rotgans te Uitkerke en hier en daar nog enkele (waarschijnlijk overzomerende) smienten. Ook tijdens de lente en zomer kan je nog rosse grutto en kanoet zien zoals deze week bij het Zwin en rosse grutto’s o.a. te Uitkerke. Bij het Zwin ook nog 2 IJslandse grutto nu goed te onderscheiden van de gewone grutto met de intensere rode kleur op de borst en buik, alsook nog een late middelste zaagbek ter plaatse en verschillende overvliegend regio Zeebrugge en tot 16 zwarte zee-eend dobberend op zee.
 
De Kwetshage te Varsenare was weerom dé trekpleister voor heel wat passanten met maandag tot 350! kemphaan in alle kleurvariëteiten, deze week tot 40! bosruiter en heel wat groenpootruiter (tot 158! te Knokke-Gouvenementpolder), 2 kleine strandloper , 2 krombekken en regelmatig bontjes. Ook de eerste Temmincks strandloper (tot 4 ex) alsook 1 bij de Assebroekse meersen, hier ook tot 42! bosruiter & 29 groenpoot. Mooi zijn de nu echt ‘zwarte’ ruiters nu zeer goed herkenbaar tussen de in de winter gelijkende tureluurs. Regelmatig werden jagende zwarte sterns (tot 3 ex) gespot op zoek naar de eerste insecten boven de Kwetshaagse slikken met later op de week en weekend ook overvliegende purperreigers. Het voorjaar betekent ook heel wat passage van regenwulpen, vooral overvliegend goed herkenbaar met het typerend roepje (tot 240! overvliegend bij De Haan). Deze week opnieuw veel doortrek van gele kwikstaarten, de Engelse ondersoort werd gezien bij de Kwetshage, Assebroek en boven de Fonteintjes alsook opnieuw rouwkwikstaart (Voorhaven & Varsenare). De gele kwik staat al jaren onder druk wegens habitatverlies. Onze polders en regio bieden gelukkig nog broedgelegenheid, dus altijd mooi om lezen zijn vastgestelde broedterritoria deze week o.a. te Sijsele (Noordmeers), Maleveld (Sint-Kruis), Meetkerke (Speyen), Zuienkerke, Varsenare & Ruddervoorde. Hetzelfde verhaal voor de veldleeuwerik, graspieper en kneu.
 
 
Gekende broedgasten zoals tuinfluiter, grasmus, kleine karekiet & braamsluiper hebben stilaan hun broedplaats ingenomen. Ook de eerste bosrietzangers zijn ondertussen gearriveerd en ook de gierzwaluw komt massaal toe en hoor je binnenkort luid gieren nabij de bebouwde kommen. De boomvalk is ook back met opnieuw verschillende waarnemingen o.a jagend te Eernegem, Varsenare & Koolkerke, paapjes werden genoteerd te Assebroek, Uitkerke & Achterhaven. Dat de fitis ‘rood’ wordt in onze regio blijkt jammer genoeg nogmaals duidelijk uit het aantal genoteerde zangposten, naast de gekende plaatsen bij Fonteintjes, Spanjaardduin & Duinbos Staatsbos & Zwinbosjes deze week ook gehoord te Assebroek, Ruddervoorde & Wingene (hopelijk ben ik er nog vergeten …).
 
De voorjaarstrek leverde deze week alvast een aantal spetters op met te Heist op quasi hetzelfde tijdstip een zwarte wouw in conflict met een steppekiekedief en later een claim van slangenarend. Een draaihals zat ter plaatse bij de Zwinbosjes, een zeearend vloog boven St-Andries en Achterhaven, rode wouw te Varsenare , Achterhaven, Uitkerke & Hoeke , hier ook smelleken (alsook te Heist, Zwin, Oedelem & Varsenare), visarend (Knokke, Achterhaven & Stalhille) en een grijze wouw te Beernem (+ claim te Vlissegem). Een fluiter werd gehoord en gezien te Zerkegem alsook bij het Zwin, hier ook nog 2 appelvink en 25! foeragerende barmsijs te Vloethemveld. Vrijdag vloog een reuzenstern langs de Oostendse Vaart te Stalhille, alsook zaterdag bij de Kwetshage met die dag ook een vrouwtje grauwe kiekendief, 5 zwarte ibis eerst gezien boven Hoeke later bij Kwetshage na wat aarzeling toch ingevallen, vandaag ex ter plaatse te Uitkerke. Opnieuw regelmatig beflijster & tapuit en als mooie exoot een buffelkopeend te Beernem. Als klap op de vuurpijl werd op de valreep nog een lachstern doorgegeven eveneens gespot de Oostendse Vaart Nieuwege/Stalhille volgend.
 
 
Ondanks de minder gunstige NO-wind waren de trektelposten dagelijks bevolkt met deze opvallendste waarnemingen :
Fonteintjes :
22/04 : 2 reuzenstern, 1 zwarte wouw, 21 bruine kiek, 2 Europese kanarie, 258 oeverzwaluw ;
23/04 : 1217 regenwulp, 1682 gierzwaluw, boomvalk, 6 reuzenstern, roodkeelpieper, 1261 gele kwik, 1 Europese kanarie, 503 kleine mantelmeeuw, 6 purperreiger
24/04 : grauwe/steppekiekendief, 562 kleine mantelmeeuw, 495 regenwulp, 38 zwarte stern (tot 45 ex bij Duinbossen Wenduine – De Haan op 25/04)
25/04 : 1 zeearend
26/04 : 216 oeverzwaluw, 5 reuzenstern, 37 zwarte stern, 2 appelvink
Spanjaardduin :
22/04 : 519 kleine mantelmeeuw, 1 boomvalk, 1 smelleken
23/04 : 3 reuzenstern, boomvalk, 583 regenwulp ; 7 purperreiger
25/04 : 100 zwarte ster
26/04 : 2 reuzenstern, 1 zwarte wouw, 2 boomvalk, 1 goudvink
 
Als afsluit van deze toch wel ‘drukke’ week nog een update vanuit het sterneneiland Oostdam te Heist : een komen en gaan van visdief (500), grote stern (2000), zwartkop- (200) en kokmeeuw (800) in en rond de broedvogelkolonie.
 
Tekst, redactie & lay-out : Steven D’haese
Foto’s :
krombekstrandloper, Temmincks strandloper, regenwulp (Patrick Keirsebilck)
reuzenstern (Filip De Ruwe)
zwarte ibis, bosrietzanger (Patrick Keirsebilck)
 
De vogelfoto’s van de week zijn louter illustratief en corresponderen soms, maar niet altijd bij de waarnemingen die vermeld worden in de tekst